> O nama  > Škola jučer

Porijeklo imena Špansko ne može se sa sigurnošću utvrditi. Jedna teorija jest da je naziv Špansko potekao iz vremena kada su Habzburgovci doveli na ovo područje španjolske vojnike - najamnike koji su u 16.st sudjelovali u građanskom ratu. Pravih povijesnih dokaza za to nema, no iz povijesnih izvora se zna da su vojnički logori bili na ovom dijelu Save. Vjerojatnije je da naziv Špansko potječe od riječi ŠPAN. Španovi su bili upravitelji feudalnih i biskupskih imanja, često niži plemići ili kanonici. Ovo je zemljište, pa i samo naselje, pripadalo španu zagrebačkog biskupa jer je i čitavo područje pripadalo zagrebačkom Kaptolu. Seljačko stanovništvo tog područja bilo je u kmetskoj zavisnosti do 1948. godine. 70- tih i 80- tih godina 19. st. u Špansko doseljava sve više porodica Makedonaca ( Bugari ). Prezimena Kokošarov i Teskov to najbolje potvrđuju. Oni su bili vrtlari koji su uzgajali povrće za zagrebačke tržnice. U periodu između dva rata dio viška poljoprivrednog stanovništva se zapošljava u industriji. 70-tih godina 20 st. počinju nevjerojatnom brzinom nicati novogradnje: naselje se širi - što traje sve do danas.

Škola u Španskom, tada prigradskom naselju, započela je raditi još 1952. godine. Imala je samo 4 razreda i bila područna škola osnovne škole u Vrapču. Postupno je bivala sve veća, da bi 1965. godine narasla do 7.razreda. 1.1.1966. postaje samostalna Osnovna škola Špansko. Kasnije je dobila naziv OŠ “Pali borci NOB-a Špansko”. Išli su tako u ovu školu i učenici iz Prečkog i Savske opatovine sve dok 1970. godine nije sagrađena prva škola u Prečkom. Onda smo opet bili škola s oko 600 učenika, da bismo izgradnjom naselja ponovno rasli i radili u tri smjene. 1984. godine počinje radom Osnovna škola Ante Kovačića i dio naših učenika odlazi tamo, da bi 1990. proradila i Osnovna škola Malešnica u koju je također prešlo dosta naših učenika. Školska godina 1990/91 započela je u jednom potpuno novom ozračju. Na prijedlog učitelja i učenika refrendumom škola je 8. veljače 1991. promijenila ime u OŠ Tituša Brezovačkog”. Na Dan škole, 28. svibnja 1999. godine, gđa Marina Matulović – Dropulić otvorila je novosagrađene školske sportske terene. Radove je financirao Grad Zagreb a ukupna investicija iznosila je 2,2 milijuna kuna.

Početkom školske 2006/07. godine gradonačelnik grada Zagreba gosp. Milan Bandić otvara dograđeni dio škole na mjestu srušenog starog dijela izgrađenog spomenute daleke 1965.godine.Investicijom grada Zagreba u vrijednosti 30.milijuna kuna izgrađena je nova dvodijelna športska dvorana,dvorana za korektivnu gimnastiku te manja dvorana za glazbeno-scenska zbivanja.Izgrađeno je deset novih učionica,kabinet za informatiku, multimedijalna učionica, kabinet za robotiku, radionica za domare te svi ostali prateći sadržaji.Prostor od 7500 četvornih metara opremljen je suvremenom nastavnom opremom koja omogućava izvođenje nastave na najvišem nivou.Te godine škola prihvaća učenike koji su doselili u novo naselje Špansko Oranice da bi po izgradnji nove škole u tom naselju školsku godinu 2007/08.počela raditi u jednom turnusu sa 32.razredna odjela i 780.učenika.

Arhitektonsko rješenje  izradili su prof.Špirić i proof.Pedišić, za koje osvajaju prvu nagradu.

Ravnatelji:
4.1.1966. - 20.8.1975. BRANKA PRAZNIK